اخبار شرکت
1397/6/5 دوشنبه
ضرورت تلاش برای ایجاد پلتفرم مشترک در شبکه بانکی

مهندس سید ابوطالب نجفی مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک در همایش فناوری زنجیره بلوک، رمز ارز و کاربردهای آن در بانکداری که به همت شرکت خدمات انفورماتیک برگزار شد با اشاره به کاربردهای بلاک چین گفت: بحث بررسی فناوری در دهه آینده، مزایا و کاربردهای بلاک چین، چگونگی پیاده سازی و تدوین مقررات در این بخش از جمله موضوعات مورد بحث در این بخش است.
وی تصریح کرد: با ورود فناوری در دو دهه قبل بسیاری از فرآیندها تغییر یافته و موضوعاتی مانند بیگ دیتا و پردازش ابری مطرح و در نسل بعدی فناوری، بلاک چین به وجود آورنده تمام تغییرات است.
نجفی گفت: بلاک چین در همه صنایع کاربرد دارد؛ تا سال 2027 حدود 10 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا بر روی پلتفرم بلاکچین خواهد بود و در سال 2025 نیز یکی از دولت ها از بلاک چین مالیات می گیرد که چه خوب است کشور ما این مالیات را دریافت کند.
وی با اشاره به اینکه با آمدن اینترنت تولید ثروت محقق شد اما این سوال مطرح می شود آیا ظهور اینترنت تقسیم عادلانه ثروت و عدالت اجتماعی را به همراه داشت؟
وی در بخشی از سخنان خود گفت: 70درصد مردم دارای ملک و دارایی هستند و مالکیت ها در یک برگ بوده و در سامانه متمرکز دولتی ثبت است، اگر همه این کارها در بلاک چین صورت گیرد به هیچ وجه قابل ابطال نخواهد بود.
نجفی با بیان اینکه ارزش داده ها بیش از سایر دارایی ها است ادامه داد: از بلاک چین در همه حوزه ها می توان استفاده کرد و در واقع بلاک چین، یک فناوری فونداسیونی است لیکن سرویس های روی آن Disruptive خواهند بود.
مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک با تاکید بر اینکه عواملی مثل ضریب نفوذ بالای کارت بانکی در کشور، امکان انتقال وجه آنی بین بانکی با کارمزد بسیار ناچیز، دشواری انتقال پول برون مرزی با توجه به تحریم ها و روند کاهشی ارزش پول ملی از فاکتورهایی است که در این زمینه عدم انگیزه به همراه دارد، در مقابل کاهش هزینه های پرداخت خرد بین المللی و یا امکان ایجاد زیرساخت انتقال پول با کشورهای متحد، منطبق بر فناوری زنجیره بلوک از عواملی است که موجب ایجاد انگیزه در بکارگیری رمز ارزها در کشور می شود.
نجفی در بخشی از سخنان خود با اشاره به حوزه های فعالیت رمز ارز گفت: بخش اول، رمز ارز ملی است که فقط توسط نهاد ارشد ایجاد می شود. بخش دوم، رمز ارزهای خصوصی(ICO ها )است که توسط نهادهای خاص و بخش خصوصی منتشر می شود که با پشتوانه یا بدون پشتوانه دارایی هستند و بخش سوم رمز ارزهای رایج و جهان روا است که مورد پذیرش بین المللی مثل بیت کوین و مورد استفاده افراد یا کنسرسیوم ها است و در این زمینه فقط در مورد رمز ارزهای خصوصی جای نگرانی وجود دارد.
وی همچنین در مورد اقدامات ISC در حوزه رمز ارز ملی اظهار کرد: رمز ارز ملی پشتوانه ریال دارد و منتشر کننده آن نهاد ارشد است؛ محدودیت و ماینینگ نیز ندارد و شبکه زیرساختی آن بلاک چین خصوصی است.
نجفی همچنین در مورد اقدامات شرکت خدمات انفورماتیک در حوزه بلاک چین نیز توضیح داد: می خواهیم با کمک شبکه بانکی، بخش خصوصی و تمامی ذینفعان پلتفرم بلاک چین را برای شبکه بانکی ایجاد کنیم؛ اگر قرار باشد هر شرکت یا بانکی یک پلتفرم ایجاد کند یکپارچگی این سرویس ها زمان بر و هزینه زا است بنابراین باید در این رابطه هماهنگی داشته و به یکدیگر کمک کنیم؛ در این زمینه سرویسی که در حال حاضر روی آن کار می کنیم توسعه راهکار ثبت و تایید هویت بر بستر بلاک چین با عنوان (KYC) است.
وی درباره رویکرد شرکت خدمات انفورماتیک گفت: ما آماده همکاری برای مدیریت تعدد پلتفرم ها جهت جلوگیری از اتلاف هزینه و زمان هستیم، به همین منظور دانش و اطلاعات را در این زمینه به اشتراک گذاشته و تلاش می کنیم پلتفرم مشترکی در شبکه بانکی ایجاد کنیم.
در این همایش یک روزه علاوه بر سخنرانی های ارائه شده توسط کارشناسان و مدیران ارشد حوزه بانکی کشور، پنل تخصصی با موضوع فرصت ها و تهدیدهای فناوری زنجیره بلوک در صنعت بانکداری و رویکردهای کشور در حوزه قانونگذاری رمز ارزها با حضور برخی مدیران تصمیم ساز و صاحبنظران این حوزه برگزار شد.
 .

عكس هاي مرتبط :

نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت خدمات انفورماتیک می باشد